wtorek, 22 marca 2016

Mazurek kajmakowy (z domowym kajmakiem)

Gdy byłam małą dziewczynką na Wielkanoc wymyśliłam, że sama zrobię mazurek kajmakowy (z domowym kajmakiem, który trzeba było robić 2 godziny). Po 10 min. ciągłego mieszania poddałam się. Mama dokończyła za mnie ciasto. Od tamtej pory i mama i ja miałyśmy już dość mazurków, jednakże ten smak wciąż za mną chodził. Domowy kajmak smakuje zupełnie inaczej, niż gotowa masa krówkowa z puszki! Po latach spróbowałam odwzorować ten smak. Efekt możecie zobaczyć poniżej. Mazurek jest cudowny, ciasto kruche, masa maślana i bardzooo słodka! Idealne ciasto na święta! Przepis z pewnością przypadnie do gustu każdemu i niewątpliwie poprawi humor nie tylko w święta. Mazurek ten przypomni nam prawdziwą polską tradycję świątTo chyba najważniejsze, aby w święta być z bliskimi i cieszyć się z nimi w tym radosnym dniu. Mazurka na pewno podaruję mojej mamie, przypomnę jej ten wspaniały smak świąt i naszą historię wspólnego pieczenia. Pomimo mojego kryzsu podczas mieszania masy, mama nie poddała się i dokończyła ciasto, a tamte święta były najpiękniejsze jakie pamiętam.   
Składniki:
kruchy spód:
- 350 g mąki pszennej,
- ok. 100 g cukru (drobnoziarnistego do wypieków),
- szczypta soli
- 200 g masła (cała kostka zimnego masła),
- 1 łyżka jogurtu bałkańskiego/greckiego bądź kwaśnej śmietany 18%,
- 2 żółtka,
- bakalie + płatki czekoladowe (Delecta Decorada) do ozdoby.

masa kajmakowa:
- 2 szklanki mleka 3,2%
- 2 szklanki cukru,
- ok. 185 g masła (do 200 g),
- sok z połowy cytryny.

Wykonanie:
Mąkę przesiewamy, dodajemy masło. Siekamy nożem (bądź rozdrabniamy mikserem) do momentu, gdy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Następnie dodajemy żółtka, cukier, szczyptę soli i 1 łyżkę jogurtu. Ciasto zagniatamy, a następnie formujemy kulę. Owijamy ją folią spożywczą i wkładamy do lodówki. Chłodzimy ok. 30 - 45 min. Blachę o wymiarach 35 x 25 cm smarujemy masłem, na to wykładamy papier do pieczenia. Ciasto rozwałkowujemy, ew. delikatnie podsypujemy mąką, przenosimy na blaszkę. Część ciasta zostawiamy na obwódkę. Gdy ciasto za bardzo się kruszy, pomijamy wałkowanie jedynie dokładnie wylepiamy rękoma spód blaszki. Wokół ciasta tworzymy trochę wyższą obwódkę. Pieczemy w temperaturze ok. 180-200ºC przez ok. 20-30 min. do ładnego zarumienienia (do suchego patyczka). Ciasto wychodzi płaskie, ale właśnie takie ma być!

Masa kajmakowa:
Mleko z cukrem gotujemy ok. 45 min, stale mieszając aby nie przypalić mleka. Pod koniec, gdy masa wyraźnie zgęstnieje mieszamy już beż żadnej przerwy. Do ciepłej masy wrzucamy masło, mieszamy do momentu, aż tłuszcz się rozpuści. Na koniec dodajemy sok z wyciśniętej połówki cytryny. Domowy Kajmak jest o wiele jaśniejszy i smaczniejszy niż gotowa masa krówkowa. Niestety jest dość pracochłonna.  Masę chwilę studzimy, a następnie wypełniamy kruche ciasto. Jeszcze na ciepłym kajmaku dekorujemy bakaliami, dzięki czemu lepiej będą się trzymać. Po ostygnięciu wkładamy do lodówki. Mazurek jest bardzo słodki i dość twardy ale taki powinien być :) 



 












Biorę udział w konkursie Durszlak.pl i Delecta Piecz... ot tak... prosto z serca!

6 komentarzy:

  1. Nie wiedziałam że można samemu zrobić masę kajmakową. Ciasto wygląda pięknie!

    OdpowiedzUsuń
  2. nie ma u mnie tradycji wypiekania mazurków- są dla mnie za słodkie ale Twój wygląda idealnie:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajne wspomnienie z dzieciństwa :) A mazurek piękny :) Ja się nie zdobyłam na samodzielne zrobienie kajmaku, więc podziwiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję serdecznie za odwiedzenie mojego bloga. Miło mi będzie jak zostawisz swój komentarz :) An@Mari