środa, 25 listopada 2020

Sernik z solonym karmelem

Mamy końcówkę listopada, ale czas zacząć myśleć o ciastach na święta. Polecam pyszny sernik z solonym karmelem, batonikiem, precelkami.

Składniki:
Ciasto (spód):
- 1 i 1/2 szklanki mąki,
- 1/2 kostki masła schłodzonego,
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia,
- 1 żółtko,
- 2 łyżki śmietany 18%,
- 2 łyżki cukru drobnoziarnistego do wypieków,
- 2 łyżki kakao,
- szczypta soli.

 lub dla ułatwienia możemy użyć "gotowego" ciasta kruchego 400 g (Kętrzyński) i zrobić wg przepisu na opakowaniu

Masa serowa:
- 1 kg twarożek sernikowy (wiaderko),
- 5 dużych jajek,
- 1 szklanka cukru (lub więcej do smaku),
- 1/2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru,
- 1/2 kostki masła (stopionego ostudzonego).

Solony karmel:
- 1/2 kostki masła,
- szklanka cukru,
- 1/2 szklanki śmietanki 30%
- 1 łyżeczka soli gruboziarnistej świeżo zmielonej.

Dodatkowo:
- solony popcorn w torebce do mikrofalówki,
- 1 baton/kawałki batoników typu Snickers,
- solone precelki.

Ciasto: 
Wszystkie składniki wrzucamy do misy i wyrabiamy w mikserze. Tortownicę o średnicy ok. 26 cm. wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy ciasto, najlepiej przyciskając palcami do dna blaszki. Wstępnie podpiekamy sam spód ok. 8-10 min. w 180°C. W tym czasie w misie miksera mieszamy masę serową: wkładamy ser, cukier, mieszamy. Sprawdzamy czy jest w miarę słodkie. Następnie dodajemy jajka, budyń. Mieszamy ponownie. Na sam koniec dodajemy stopione i przestudzone masło. Na podpieczony spód wylewamy masę serową. Wkładamy ponownie do piekarnika i pieczemy ok. 1 godziny w 180°C do wyrośnięcia. Gdy zauważymy że za bardzo się spieka możemy przykryć papierem do pieczenia wierzch.

Dobra rada: Ja od razu przykryłam wierzch sernika papierem do pieczenia, aby za bardzo się nie spiekł. Po godzinie sprawdzamy czy na serniku urosła górka po całości, a najbardziej na środku. Jeśli tak - możemy już wyjąć. Jeżeli nie - pieczemy dalej ok. 15 min. Jeśli sernik jest dość blady zdejmuję papier do pieczenia z góry sernika i piekę, aż ładnie się zarumieni. Po wyjęciu i chwili wystygnięcia, gdy boki sernika będą wysokie, a góra opadnie możemy sernik wyjąć z formy położyć na większej desce do krojenia (mam taką kwadratową z Ikea) i przykrywamy górę sernika szkłem hartowanym. Pod ciężarem szkła sernik nam równomiernie opadnie. Kroimy po całkowitym wystudzeniu. Mi osobiście sernik smakuje na drugi dzień, gdy już stężeje leżąc całą noc w lodówce.

Cukier wsypujemy do garnka o grubym dnie (unikamy czarnych, gdyż nie będziemy widzieć jak karmelizuje się cukier). Podgrzewamy go na średnim ogniu. Mieszamy drewnianą łyżką lub silikonową. Na początku cukier będzie sklejał się, a następnie wszystko się ładnie rozpuści. Należy tylko często mieszać, żeby nie spalił garnka i uważać na przypalenie cukru, bo stanie się gorzki. Kiedy całkowicie się rozpuści i nabierze bursztynowego koloru dodajemy masło i energicznie mieszamy, aż tłuszcz połączy się z karmelem. Może na początku wyglądać jakby masło nie chciało się zmieszać z karmelem, ale po ok. 2 min. masa ładnie połączy się. Następnie do gorącego sosu dodajemy śmietankę (ostrożnie, bo sos będzie skwierczeć). Mieszamy do uzyskania gładkiego karmelowego sosu i gotujemy jeszcze ok. 1 min. Na koniec dodajemy do smaku świeżo zmieloną sól morską. Sos możemy przelać przez sitko, aby wyłapać wszystkie nie do końca wymieszane grudki. Przelewamy do słoiczka. Gorący sos jest płynny, ale po ostygnięciu zgęstnieje. Wkładając go do lodówki zamieni się w bardzo gęstą, ciągnącą masę. 

Na sernik wylewamy solony karmel lekko po wystygnięciu i zgęstnieniu, na to kładziemy popcorn, batoniki i precelki.

Przepis powstał we współpracy z marką "Kętrzyński" https://ketrzynski.pl/ #kętrzyński

























2 komentarze:

  1. Czy zamiast masła można użyć margaryny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. można aczkolwiek jestem zwolennikiem masła, najlepszy smak ma kruche z masłem :)

      Usuń

Dziękuję serdecznie za odwiedzenie mojego bloga. Miło mi będzie jak zostawisz swój komentarz :) An@Mari