czwartek, 28 listopada 2019

Szybkie pierniczki last minute

Dziś udostępniam Wam łatwy i szybki przepis na pierniczki, które można upiec zarówno dużo wcześniej przed świętami (przechować w puszce) lub upiec dzień wcześniej na last minut.




Składniki:
- 300 g mąki pszennej,
- 1 jajko,
- 1 płaska łyżeczka sody,
- 1 czubata łyżka miodu,
- 1/2 kostki masła (pokojowej temperatury),
- 1/2 szklanki cukru,
- przyprawa do piernika (np. Kamis, do smaku),
- odrobina kakao do zabarwienia ciasta na ciemniejsze (ja zapomniałam i wyszły dość jasne).

Lukier królewski:
- 1 białko (ok. 30 g),
- 150 g cukru pudru
ok. 5 kropli soku z cytryny
- barwnik spożywczy (opcjonalnie).

Wykonanie:
Miód podgrzewamy w garnku z cukrem i przyprawą do piernika. Odstawiamy do ostudzenia.
Do miski wsypujemy mąkę i sodę, mieszamy. Dodajemy jajko, masło, ochłodzony ale nadal płynny miód i ewentualnie kakao. Wyrabiamy ciasto (będzie się lekko kleić). Wkładamy do lodówki. Robiłam na drugi dzień gdy ciasto było mocno schłodzone i twarde. Łatwiej wtedy odchodzi od foremek, ale możemy od razu robić pierniczki. Wałkujemy, podsypując blat mąką. Wykrawamy foremkami świątecznymi pierniczki na grubość ok. 4 mm. Układamy je na płaską z niskimi ściankami blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wyszły mi ok 3 blaszki kwadratowe. Pieczemy w nagrzanym piekarniku ok. 6 minut w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół. Pierniczki po upieczeniu będą blade. Pierniczki pozostawiamy na chwilę na blasze, a następnie przekładamy na kratkę kuchenną i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Pierniczki będą cały czas miękkie. Gdyby po ostygnięciu stwardniały, pozostawiamy je na noc na kratce kuchennej bez przykrycia, aż znowu zmiękną. Lukrujemy lukrem królewskim. Przechowujemy w puszce.

Lukier:
Cukier puder przesiać przez sito. Dokładnie rozdzielamy białko od żółtka, wlewamy je do miski, dodajemy sok z cytryny i cukier puder. Miksujemy mikserem ok. 10 minut na niskich obrotach, (najlepiej ręcznym używając mieszadeł a, nie ubijaków do piany). Dzięki temu zabiegowi niepotrzebnie nie napowietrzymy lukru i nie będą pojawiać się pęcherzyki powietrzne na wierzchu, które mogą być później widoczne na wierzchu pierniczka. Pęcherzyków pozbywamy się delikatnie przekłuwając je wykałaczką. Lukier powinien być gładki i lśniący. Jeżeli chcemy uzyskać kolorowy lukier, dodajemy odpowiednią ilość barwnika. Gotowy lukier przekładamy do foliowego rękawa cukierniczego, z najmniejszą okrągłą tylką Wiltona nr 1. Dekorujemy według uznania. Najpierw obrysowujemy kontur na pierniczku, a następnie czekamy aż zastygnie. Następnie wyłożyłam odrobinę lukru na środek i wykałaczką rozprowadzałam po całym pierniczku. Po zastygnięciu 1 warstwy możemy rysować ponowny wzorek. Wyjdzie nam fajny efekt. Konsystencję lukru możemy zmieniać w zależności od potrzeb. Można zagęścić go, dodając cukier puder lub rozrzedzić, dodając więcej białka/soku z cytryny lub wody (najlepiej robić to wszystko kropelka po kropelce).




































3 komentarze:

Dziękuję serdecznie za odwiedzenie mojego bloga. Miło mi będzie jak zostawisz swój komentarz :) An@Mari